Jakie właściwości ma cukier kokosowy?

Cukier uzyskiwany z palmy kokosowej to doskonała opcja dla standardowego, rafinowanego cukru, o małym wskaźniku glikemicznym. Ma naturalny, rozpuszczalny błonnik pokarmowy – inulinę mającą oddziaływanie prebiotyczne, polepszającą florę jelitową. Cukier kokosowy (https://www.bee.pl/cukier-kokosowy_p997596.html) określany też cukrem z kwiatów palmy kokosowej uzyskiwany jest ze słodkiego wyciągu obecnego w kwiatach. Jest to zbliżony, jednakże odmienny typ cukru aniżeli cukier palmowy uzyskiwany z drzewa palmowego. Cząstki cukru kokosowego odcieniem przywodzą cukier trzcinowy, jednakże są mniejsze.

Cukier kokosowy – zdrowy substytut białego cukru

Cukier kokosowy, to najnowocześniejszy artykuł otrzymywany z palmy kokosowej. Uzyskiwany ze słodkiego, wodnistego wyciągu, otrzymywanego z naciętych pąków kwiatowych. Wypływający wyciąg jest zbierany, natomiast potem odstawiany aż do czasu odparowania zbytku wody, uzyskując w tenże sposób gęsty roztwór. Po jego filtracji, jest on w gotowany, aż do czasu wytrącenia się cukru. Potem ulega on mechanizmowi granulacji. Powstały granulat, ma ciemny, wprost karmelowy odcień. Wielkością przekracza owe, będące w tradycyjnym cukrze białym.

Cukier kokosowy jest wszechstronnie wykorzystywany w regionach azjatyckich. Otrzymuje się go z soku kokosowego pochodzącego z gałęzi kwiatów. Zgromadzony sok egzystuje filtrowany, potem gotowany 2-4 godziny (we współzależności od klasy wyciągu) oraz od czasu do czasu mieszany. Gdy staje się kleisty oraz przyjmuje brunatną barwę, wlewa się go do osuszonych bambusowych rur oraz jest tam, aż stwardnieje. Potem gotowe bloki cukru są pakowane oraz przenoszone.

Jakie ma wartości?

Cukier kokosowy ma kremowy, nieco brązowy odcień oraz specyficzny kokosowy zapach. Jego smak przypomina karmel, więc uznają go zwolennicy wyrafinowanych deserów. Kucharze wykorzystują go również ze względu na jego wartości kulinarne. Ma on niewielką temperaturę topnienia, natomiast równocześnie niezwykle dużą temperaturę wypalania, więc doskonale nadaje się do wszystkiego typu wypieków. Dostępny jest on przede wszystkim w stacjonarnych oraz elektronicznych sklepach z żywnością ekologiczną.

Wykorzystanie

Jeśli zdecydujemy się na zakup cukru kokosowego, należałoby wiedzieć, gdzie najlepiej można go zastosować. W pierwszej kolejności należy nadmienić o wykorzystaniu go jako dodatek do kaw, deserów, słodkich sosów, placków lub omletów. Niezwykle niejednokrotnie jest stosowany w kuchni tajskiej jako podstawa do wytwarzania słodko-kwaśnych dań. Ze względu na ogromne podobieństwo do białego cukru należy wykorzystywać porównywalne ilości cukru kokosowego. Prócz wykorzystania w gastronomii cukier kokosowy może być jako odświeżacz powietrza oraz środek aromatyczny.

Food obraz autorstwa azerbaijan_stockers - www.freepik.com